logo NŽ - úvodní stránka Vyhlášení vítěze ankety Ropák roku 2007!
heslo
proč tyto stránky
železniční politika
databáze nepřípojů ČD, a. s.
odborné problémy
převzato
harmonizace podmínek v dopravě
stručně
užitečné
první čísla NŽ
vtipy
fotogalerie
stáhněte si
odkazy

S o b o t a
28. listopadu 2020, 05:37

www.slunecnice.cz
www.darujkrev.cz/

Brněnské hlavní nádraží


Brněnský diametr


Přesun brněnského nádraží je technicko-ekonomický nesmysl. Ve Francii, Německu či Španělsku, kde jezdí vysokorychlostní vlaky rychlostí 250 - 300 km/h, vjíždí do stanice rychlostí 40 km/h, čili rychlostí pouze o 10 km/h vyšší, než je současná vjezdová rychlost do Brna hl. n.

Stejně tak je nesmysl okružní jízda Brnem z Králova Pole do Maloměřic, resp. Židenic, která je vyvolána zrušením tzv. staré tratě. Škoda, že nebyla realizována výstavba dalších, kdysi plánovaných zastávek - tuším v Husovicích a Lesné, které by se mohly stát součástí Integrovaného dopravního systému.

Daleko zajímavější jsou teze Ing. Dukáta týkající se tzv. brněnského diametru.

Pro osobní dopravu sever - jih v extrémním případě (např. nehodová událost, opravy a rekonstrukce) stačí v Brně hl. n. jedna kolej, resp. koleje dvě. Všechny osobní vlaky směr Havlíčkův Brod (HB) a Česká Třebová (ČT) budou mít přestupní vazbu v Židenicích, Brnem hl. n. všechny vlaky projedou, přesněji řečeno budou mít pobyt maximálně pět minut (pro srovnání: podobné vlaky S-Bahnu mají pobyt v Zürichu Hbf jen dvě minuty, během nichž se musí cestující vyměnit).

Vlaky od ČT pojedou směrem Vyškov, vlaky od HB pojedou směrem Břeclav, vlaky od Kyjova, resp. Střelic lze rovněž zahrnout do tratí směr HB/ČT. Takže nám zůstane jenom jeden vlak směr Střelice (buď Jihlava nebo Hrušovany)...

Doslova bláboly brněnského primátora o zlepšení služeb cestujícím, které zazněly např. v pořadu Arnošta Goldflama, jsou zralé pro humoristický časopis a nikoli pro seriozní diskusi - dneska jsem z peronu na náměstí Svobody za 10 minut, z odsunuté polohy tam za 5 minut nebudu. Podobně na Výstaviště. Brněnský primátor má zkrátka demagogické názory odtržené od reality, ostatně jako celá ODS.

Za oněch minimálně 30 miliard korun nutných na přesun se dá kompletně zrekonstruovat zabezpečovací zařízení v celém brněnském uzlu včetně vybudování ostrovních nástupišť v Horních Heršpisích a kolejových spojek. Pro železniční dopravu standardrní (západo-)evropské úrovně je takováto investice nezbytná a Brno se ji stejně nevyhne...

Dostatek finančních prostředků by zbyl i na elektrifikaci tratí do Jihlavy a Hrušovan nad Jevišovkou, zdvojkolejnění trati do Přerova a pravděpodobně i na nákup nových elektrických jednotek, které by zrychlily a zkvalitnily osobní dopravu v okolí Brna (jedna stojí cca 200 milionů Kč).


4. 2. 2004, Miroslav ZIKMUND, Praha


(následující článek Vyjádření Ministerstva dopravy ČR k výsledkům brněnského referenda)

(předchozí článek Doba těžkotonážníků je již pryč)

(zpět na rozcestník Brněnské hlavní nádraží)

[CNW:Counter]

Nezávislý železničář, server o odborných a politických problémech železnice. ISSN 1214-9039

Copyright (c) 2003 - 2007  M. Najman.  Webdesign: M. Šindelář a M. Najman.  Všechna práva vyhrazena.
Redakce a technické dotazy:  redakce@nezavislyzeleznicar.info